Svazek obcí Za Letištěm

Svazek obcí Za Letištěm

Osoblažsko [ Území ]

Úzkokolejná trať Rozhledna Biskupská Kopa Zřícenina  Koberštejn Zřícenina  Luginsland Zřícenina  Fulštejn Zámek Slezské Rudoltice Zámek Linhartovy Zámek Dívčí Hrad Pískořov Třemešná Holčovice Hynčice Město Albrechtice Rudíkovy Damašek Bučávka Liptaň Dívčí Hrad Dolní Povelice Horní Povelice Amalín Slezské Rudoltice Rusín Fulštejn Koberno Ostrá Hora Bohušov Úzkorozchodná trať Osoblaha Slezské Pavlovice Hlinka Sádek Pitárne Vysoká Bartultovice Arnultovice Valštejn Jindřichov Janov Petrovice Heřmanovice Biskupská Kupa Zlaté Hory Rožmitál Mapa Osoblažska
Jedná se o poměrně intenzivně zemědělsky využívanou krajinu, což se odráží i v přízvisku "Slezská Haná". Mísí se zde prvky teplomilnější květeny v návaznosti na oblast Slezské nížiny (polonské prvky) s prvky chladnější oblasti hercynské ("za kopcem" jsou Jeseníky). Svůj vliv zde jistě hraje i modelace terénu, na které se podílel i pevninský ledovec.
Poměrně pestrá krajina, kde spíš než lány polí (na kterých se kromě obilovin pěstuje stále poměrně hojně řepa cukrovka, nezřídka také brambory či řepka, případně i mák a pohanka) zaujme množství remízků, louky, pastviny i lesy, je protkána řadou potůčků. Poměrně vysoké je i zastoupení rybníků a tůněk.
Velkou část území protínají jednak řeka Osoblaha a dále úzkorozchodná železnice. Bohatá je také síť cyklostezek. 
Krajinu dokreslují kostelíky, kapličky, boží muka apod. Najdeme zde i několik zámků, zříceninu hradu Fulštejn a rozhledny na vrších Strážnice (dřevěná) a Hraniční vrch (původně 2 věže postavené za účelem bezdrátového přenosu telefonního signálu).

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.osoblazsko.cz

Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Božena Mruzíková (OS Oblík, IC Osoblažsko) org. 56, 23.01.2015 v 14:54 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region