Svazek obcí Za Letištěm

Svazek obcí Za Letištěm

Hosté koncertu Zpíváme pro radost

Zpíváme pro radost
Felix Slováček
Absolvent Kroměřížské konzervatoře a Janáčkovy akademie muzických umění v Brně, představuje na české hudební scéně špičku mezi hráči na klarinet a saxofon. Do jeho stálého repertoáru patří skladby jazzu a popu, tak i klasická hudba. Jako sólový hráč získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích. Svoji hudební mnohostrannost prokazuje rovněž jako skladatel a od roku 1983 jako šéfdirigent Big Bandu Felixe Slováčka.
Felix Slováček byl členem mnoha orchestrů včetně Orchestru Karla Vlacha a vystupoval s řadou dalších (Big Band Gustava Broma, RIAS Radio Big Band, Big Band Radio Copenhagen, WDR Big Band Köln, atd.). Byl i sólistou v programech Karla Gotta. Jako interpret vážné hudby vystupoval Felix Slováček s mnohými známými hudebními tělesy v Čechách i v zahraničí - spolupracoval např. s European Community Chamber Orchestra, Slovenskou filharmonií, Drážďanskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Hesenského rozhlasu a jinými.
Marcela Holanová
V roce 1986 nazpívala dva proslulé songy s Karlem Gottem - Čau lásko a Náš song. O rok později 1987 sestavila velmi úspěšnou kapelu, která nesla název Reprobox. Jako zpěvačka populární hudby se proslavila nejen na domácích pódiích, ale sklidila velké úspěchy i v Polských Sopotech, v Německu, Austrálii a ve Spojených státech. Vydala několik velmi úspěšných alb. V současné době účinkuje také ve Směšném divadle Luďka Soboty.
Příští rok oslaví Marcela Holanová 20 let své úspěšné pěvecké kariéry celorepublikovou koncertní turné.
Moderátorka Jitka Novotná
Pochází z Uherského Brodu. Od dětství hrála na housle, tančila a především sólově zpívala s cimbálovou muzikou Olšava, kterou vede její otec, primáš Lubomír Málek. Spolupracovala rovněž s dalšími kapelami (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, Hradišťan, Orchester ľudových nástrojov Bratislava, Vojenský umělecký soubor Ondráš).
Absolvovala Filozofickou fakultu a Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Hned první zaměstnání na Ministerstvu zahraničních věcí ji přivedlo roku 1997 do Prahy. Od ledna roku 2000 působí v pozici tiskové mluvčí Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na rozhlasových vlnách promlouvá i jako autorka pořadů věnovaných tomuto prestižnímu tělesu, jakož i dalším umělcům, klasické hudbě a folkloru.
V roce 2001 vyhrála konkurs na místo moderátorky zpravodajského magazínu Dobré ráno s Českou televizí. Vedle moderování koncertů, festivalových večerů (Zlatá Praha, Pražské jaro) a dalších kulturních událostí se stále častěji uplatňuje jako spoluautorka scénářů dokumentárních pořadů. Od ledna 2007 působí rovněž v redakci aktuální publicistiky České televize; připravuje pořad Před půlnocí (ČT24).
Mgr. Miroslav Dudík
Vynikající houslista, primáš, zpěvák, upravovatelel (aranžér) lidových písní. Pokračovatel hudební tradice známého rodu Dudíků, který zejména prostřednictvím legendárního primáše Samko Dudíka klestil (kliesnil) cestu slovenskému lidovému umění za hranice Slovenska již a přelomu 19 a 20 století. Tenkrát začala spolupráce Dudíkovců s bratrskými Moraváky a Čechy, která pokračuje dodnes. Přes Filipovské údolí, Javořinu, přátelství Leoše Janáčka se Samko Dudíkem a později prostřednictvím přátelství jeho vnuka Miroslava s Jaroslavem Juráškem, Jožkou Kobzíkem, Jindrou Hovorkou, Lubošem Málkem, Martinem Hrbáčem, bratry Holými až po výměnné koncerty OL´uNu a BROLNu. Prostřednictvím velkého množství společných vystoupení, hostování, ale i posezeních při skleničce dobrého vína.
Novou kapitolu spolupráce a vzájemnosti (porozumění), otevřel soubor ONDRÁŠ a FoS ČR díky jejich tvůrčímu a uvědomělému přístupu k našim oběma kulturám.

Miroslav Dudík zasvětil život lidovému umění, když po studiích na Konzervatoři a VŠMU a po 4 letech účinkování v orchestru opery SND v Bratislavě neváhal nastoupit do nově vznikajícího Orchestru lidových nástrojů Československého rozhlasu a působil zde více jak 30 let. Njdříve jako koncertní mistr a poté jako jeho umělecký vedoucí. V současné době často koncertuje se svou lidovou hudbou a externě spolupracuje se Slovenským rozhlasem na projektech OL´uN SRo.
Anna Šefčíková
Je jí 15 let, je z malé vesničky Brezovička. Má šest sourozenců. V letošním roce skončila základní školu a byla přijata na Konzervatoř v Košicích, obor cimbál. Proč si vybrala právě cimbál? Protože odmalička ráda zpívá lidové písně a tento nástroj k lidové hudbě nerozlučně patří. Na cimbál začala hrát již v Základní umělecké škole, kam chodila také na zpěv a na klavír.

Anna zpívá v souboru Šarišská lipa v Lipianech, zúčastňuje se mnohých pěveckých soutěží, ale jejím největším úspěchem je 1. místo v celostátní soutěži Slávik Slovenska 2003 a 2007.

Dušan Macháček

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 26.09.2007 v 23:03 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region