Svazek obcí Za Letištěm

Svazek obcí Za Letištěm

Svátky folkloru a řemesel v Praze

V srpnovém čísle časopisu FOLKLOR byl publikován zajímavý rozhovor s režisérem programu Pražského jarmarku Miroslavem Ekartem.
MFF Pražský jarmark
4.ročník Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark se uskuteční od 28. srpna do 2. září 2007 na Ovocném trhu v Praze 1. O jeho programu, účinkujících souborech, pražských divácích, doprovodných akcích jsme hovořili s Miroslavem Ekartem, dramaturgem a režisérem programů festivalu.
Kdy a v které části Prahy můžeme tento svátek lidového umění navštívit? A patří folklorní festival vůbec do Prahy?
Magické místo v srdci Evropy, Praha, město věží, které nám celý svět závidí, přivítá na sklonku léta interprety i obdivovatele krás lidového umění, folkloru. Pro nás je z pokolení na pokolení uchovávají národopisné soubory. samozřejmě nebudou chybět ani tradiční lidová řemesla.
V centru hlavního města na Ovocném trhu, jednom z nejkrásnějších náměstí historické Prahy, za Stavovským divadlem, se rozezní od 28. srpna do 2. září struny houslí a cimbálu a scéna se rozvíří pestře zdobenými kroji
A proč by takový mezinárodní folklorní festival v Praze neměl být? Vždyť hlavní město s bohatstvím divadel, galerií, koncertních sálů a starobylých kulturních památek ozdobí na krátký čas i tradiční lidová kultura. Návštěvníci, turisté i Pražané se již na předcházejících třech ročnících přesvědčili, že lidové umění je ve své prosté kráse a sdělnosti stejně působivé jako jiné druhy, které netřeba tlumočit. Postačí jen oči k vidění, uši k slyšení a otevřené srdce. Přijďte si je naladit na lidovou notu a ponořit se do tajemství odkazu duchovní kultury našich předků.
Při této příležitosti si připomeňme Prahu z roku 1895, kdy se na Národopisné výstavě českoslovanské představili poprvé krojované skupiny i řemeslníci z Čech a Moravy.
Kam byste zařadil Pražský jarmark mezi ostatními folklorními festivaly?
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark se svojí čtyřletou krátkou historií již zařadil mezi nejvýznamnější, nejprestižnější a po stránce účasti zahraničních souborů a počtu festivalových dnů, vůbec mezi největší mezinárodní folklorní festivaly pořádané v České republice.
Jakou programovou nabídka jste připravili?
Hlavní festivalový program bude probíhat každý den na hlavní scéně nepřetržitě od 16,00 do 22,00 hodin. Jednotlivé soubory se představí v půlhodinových programových blocích.
Slavnostní zahájení festivalu proběhne v úterý 28. srpna ve 20,00 hodin.
Ve středu od 14 hodin pak folklorní soubory roztančí Staroměstské náměstí a projdou průvodem Celetnou ulicí na Ovocný trh. Slavnostní průvod dotvoří celkový charakter a atmosféru festivalu. Divákům se naskytne jedinečná příležitost shlédnout barevný proud mnoha souborů z jednotlivých folklorních regionů České republiky, i z daleké ciziny, s řekou pestrosti krojů, radosti tance a zpěvu.
Je rovněž připraven i pestrý doplňkový program pro děti, který bude probíhat od čtvrtka do neděle na hlavní scéně od 14,00 hodin.
Součásti festivalu je i tematická výstava ve Slovenském institutu a vystoupení některých souborů v Městské části Praha -Řepy.
A co ještě na Ovocném trhu uvidíme?
Celou jistě nevšední, sváteční atmosféru na Ovocném trhu budou doplňovat ukázky drobných starých řemeslných činností. Vždyť kolik jen kvetlo řemesel všude po dědinách a městech a jak málo jich zůstalo dodnes. Přesto se najdou zruční kováři, hrnčíři, metláři, košikáři nebo stále žádáni tesaři. Ale ať už to byli dříve sedláři, kováři, kolomazníci, sladovníci či bruskaři a mnoho dalších, všechna jejich rukodělná činnost, um a zručnost se projevila i v lidové slovesnosti. Vzniklo bohatství písní a říkadel, žertovných popěvků, rčení, úsloví a pověstí, ale také i tanců.
Podíváme se na některé z nich a ponoříme se do dávných časů, kdy jediným spojením mezi lidmi byli formani, potulní drotaři, miškáři a obchodníci nabízející své zboží. Připomeneme si časy, kdy lidé tak nespěchali jako dnes a dokázali vytvořit krásu, která věky překonává.
Poprvé, před více než sto lety, měli Pražané možnost něco podobného zažít na Národopisné výstavě českoslovanské v roce 1895, kdy v dřevěné dědince, postavené k tomuto účelu zručnými valašskými tesaři, zde zazářila i valašská cimbálová muzika Janka Pelára. Od té doby se mnoho změnilo, ale řemeslo stále zůstalo zlatým dnem a lidové umění nevyčerpatelným pokladem národa. Jen těch zlatých ručiček je méně a o to jsou jejich výrobky vzácnější. Právem je obdivují návštěvníci mnohých lidových jarmarků, folklorních přehlídek a festivalů. Stále nám připomínají smysl, užitečnost a krásu starých řemesel.
Které soubory letos vystoupí?
V průběhu celého festivalu vystřídá na hlavní scéně téměř na třicet výborných zahraničních a domácích folklorních souborů, z nichž většina bude hosty Pražského jarmarku úplně poprvé. A ty které na festivalu již v minulosti účinkovaly, rády znovu přijaly pozvání a představí zcela nově nacvičený program.
Věřím, že každý ze všech 14 zahraničních souborů překvapí svými specifickými melodiemi, písněmi a kroji i hudebními nástroji. Asi nejvíce se ale můžeme těšit na taneční umění souboru z Izraele, dynamičnost souborů z Ruska, autentičnost folkloru Portugalska, Švýcarska, Číny, Rumunska, nebo na temperamentní folklor z Ekvádoru, Slovenska, Mexika a Srbska.
Naše kolektivy si se zahraničními jistě nezadají. Na které se máme těšit a s čím novým přijedou?
Ohromnou sílu, nesmírnou krásu a pestrost domácího folkloru budou v Praze reprezentovat vynikající soubory, hudebníci, tanečníci a zpěváci téměř ze všech folklorních regionů České republiky. Přece jen jedno jméno prozradím Kristýna Daňhelová - vítězka celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2007, která vystoupí v okénku s cimbálovou muzikou Brněnského orchestru lidových nástrojů. A profesionální mistrovství zde jistě předvedou hudebníci Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a členové souboru ONDRÁŠ.
Připravujete a režírujete i jiné festivalové programy. Přece jen v Praze je obecenstvo jiné, programy sledují i návštěvníci z ciziny. Jak reagují?
Proč by bylo v Praze obecenstvo jiné. Je zrovna tak vynikající a srdečné jako na kterémkoliv jiném festivalu. Dokáže srdečným potleskem ocenit skutečný umělecký zážitek, dokáže vyhecovat tanečníky a sólisty k bravurním tanečním výkonům, dokáže si i společně zazpívat lidové písničky s muzikami a dokáže pochopit i to, když se sem, tam něco nepodaří. Je ale pravda, že vystupovat v Praze je malinko náročnější, protože je zde všeobecně kultury daleko více než v ostatních regionech.
A co se týká zahraničních návštěvníků? Ti se většinou se zájmem podívají na dva, maximálně tři soubory, srdečně zatleskají, projdou si jarmareční dění a zase už pospíchají jinam, protože za ten krátký čas, který v Praze tráví se snaží stihnout, navštívit a vidět co nejvíce dalších kulturních akcí a historických památek. Ale někteří přijdou na Ovocný trh i vícekrát.
V čem je Pražský jarmark odlišný či specifický oproti tradičním folklorním festivalům či slavnostem?
Nedá se říct, že by byl Pražský jarmark něčím velmi odlišným oproti jiným festivalům, protože dramaturgická, programová, režijní, umělecká a společenská úroveň více než padesáti folklorních festivalů pořádaných v České republice je na velmi vysoké úrovni, kterou s obdivem sleduje a vnímá celý folklorní svět. Odlišnost je snad jen ve větší organizační náročnosti a délce festivalu, kdy bude po celých šest festivalových dnů znít Prahou nádhera a líbeznost lidových melodií a zpěvů s roztančenou hlavní scénou.
Přijďte se podívat a společně poveselit. Jste všichni srdečně zváni.

S Miroslavem Ekartem rozmlouval Dušan Macháček

Zveřejněno 21.08.2007 v 21:55 hodin
člen
Železnohorského
regionu
logo: MAS Železnohorský region