Union of Municipalities Behind the Airport

Union of Municipalities Behind the Airport

"MÝTY A OMYLY"

Mezi laiky je velmi rozšířen mylný názor, že přivoláním Rychlé lékařské služby (RLS) na čísle 155 (lze volat i přes mobil; volat na číslo 112 není zcela bez komplikací), je vše vyřešeno.
Málokdo si uvědomí, že RLS může být vyjeta k jinému případu, a pokud musí jet s jiným pacientem do Zlína do nemocnice, může se doba dojezdu na místo protáhnout i víc než na půl hodiny. Pokud se jedná o postiženého se zástavou dechu a srdeční činností, nemá tento bez zásahu laiků šanci na přežití. Typickým příkladem je například zástava dechu u mladistvých po požití velkého množství alkoholu na diskotékách, kdy vlivem působení alkoholu na centrum dýchání dojde k zástavě dechu. Po 4 - 6 minutách od zástavy dechu dojde automaticky k zástavě srdeční činnosti, a není-li zahájeno oživování, člověk zakrátko umírá - zbytečně. Stačilo tak málo - umělé dýchání a masáž srdce, nebo alespoň masáž srdce. Ruku na srdce (to vaše!) - kdo z vás by si věděl rady?
Pro ty z vás, kteří jste si právě uvědomili závažnost problematiky, jsme na INFOCENTRUM ve Slavičíně dali brožurky, ze kterých se dozvíte, jak poskytnout nezbytnou první pomoc. Do budoucna máme také v plánu uspořádat (bude-li zájem) praktickou ukázku toho, jako v jednotlivých případech první pomoc poskytnout.
Příští příspěvek ze série "Mýty a omyly" se mimo jiné bude týkat epileptického záchvatu a křečových stavů.

Hana Šedová, předsedkyně MO ČČK Slavičín

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 01.06.2005 v 09:46 hodin
member of
Železnohorský
region
logo: MAS Železnohorský region